Nowotwór to straszna choroba, która może zaskoczyć i pokonać niejednego dorosłego, a co jeśli ta straszna choroba pojawia się w ciele dziecka, które dotychczas cieszyło się życiem, było aktywne, i miało wiele planów i marzeń do zrealizowania? Trzeba pamiętać, że dziecko to światło, jest jak latarnia morska, która oświetla nawet najciemniejsze morze każdemu, nieważne kim jest. Choroba jest ciemna, straszna, ale dzięki światłu może zostać doszczętnie pokonana. 

Rak to dla wielu temat tabu, lecz trzeba o nim rozmawiać, aby lepiej go zrozumieć, zwłaszcza dzieci. Więc jak wytłumaczyć dziecku czym jest rak? 

Najlepiej merytorycznie, bez straszenia, lecz lekko i z faktami- tak właśnie o nowotworze mówi książka “O, Choroba” 

Naszą główną bohaterką w książce jest Adela, która dotychczas prowadziła spokojne, lecz aktywne życie. Adela posiadała psa o imieniu Pusia, brata Olka, kochała taniec i zabawy na świeżym powietrzu. Niestety jej szczęście nie trwało długo. Pewnego dnia Adela zaczęła się coraz słabiej czuć, nie smakowało jej już kakało, tak jak dawniej, nie miała na nic siły- nawet na taniec, i zabawę ze swoim ukochanym psem. Adela jeszcze wtedy nie wiedziała, co się dzieje w środku jej ciała, ale po wizycie u lekarza specjalisty, już wszystko było jasne. Do Adeli przyszła pani Choroba, a lekarz powiedział to okrutne słowo na R. Od tego czasu życie Adeli obróciło się o 180 stopni, niestety były to zmiany na gorsze. 

Książka “O, Choroba” przedstawia życie osoby chorej na nowotwór, ale nie tylko. Książka ta została stworzona wraz z psychologami, lekarzami, specjalistami od nowotworów, i pacjentami, aby dokładnie wyjaśnić, jak działa świat i choroby. Książka to jest nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, bliskich pacjenta, rodzicom, i samym pacjentom, aby przepracować trudne emocje, i łamiąc tabu i mity na temat raka.