Audiobooki w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Nie ma co się temu dziwić, bo wszystkie najbardziej znane książki można od teraz posłuchać i niekoniecznie trzeba gospodarować czas na to, by przeczytać ją w formie fizycznej.

Audiobooków można słuchać zawsze i wszędzie

Czytanie książek to świetne hobby. Samo ich gromadzenie i gospodarowanie wolnego czasu na ich lekturę jest godne pochwały. Niestety, nie każdy w dzisiejszym świecie ma tyle czasu, by móc wygospodarować go sobie tylko i wyłącznie na to, by przeczytać książkę. Audiobooki mają to do siebie, że nie angażują tak bardzo jeżeli chodzi o sferę fizyczną. Wystarczy tylko odpalić plik z nagraniem, aby po chwili można było posłuchać dowolnej książki. Owszem, są niszowe tytuły, do których nie znajdziemy nagrań, jednak coraz więcej podmiotów oferuje taki rodzaj „czytania”, a w zasadzie słuchania książki.

Audiobooki są nowoczesnym rozwiązaniem, które jest dostosowane do obecnego poziomu technologicznego. Jeszcze wiele lat temu nie było na to zapotrzebowania, a poza tym smartfony nie były tak bogate w miejsce pamięci, tak więc obecnie nie ma z tym żadnego problemu. Możemy go posłuchać, gdy idziemy do pracy, mamy chwilę wolnego w domu i wykonujemy obowiązki domowe, a nawet wtedy, gdy jesteśmy na siłowni i skupiamy się na ćwiczeniach. Takie słuchanie jest mniej zobowiązujące, a dzięki temu możemy wykonać wszelkie inne czynności związane z naszym planem dnia.

Audiobooki nie zajmują tyle miejsca co książki

Jeżeli chodzi o książki w formie fizycznej to jest z nimi pewien problem – dotyczy on miejsca. O ile parę książek nie sprawia większego problemu, to już pokaźna ich ilość ma z pewnością spore znaczenie. Tutaj jednak zawsze dochodzi się do pewnego sufitu, który sprawia, że dalej nie da się już przejść i tym samym albo nie można ich więcej kupować albo trzeba się pewnej części pozbyć, żeby kupić nowe. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, w której posiadamy audiobooki. Można je przecież przechowywać na zewnętrznych nośnikach, dowolnie nimi rotować i mieć na telefonie te, które nam się najbardziej podobają.

Zakup audiobooka nie wymaga od nas tego, żeby zakupić nową szafkę, ponieważ chcemy pomieścić kolejne książki. Nie, wystarczy tylko poświęcić trochę miejsca w telefonie, by po chwili mieć nowy tytuł dostępny do odsłuchania. Nie można zapomnieć o tym, że audiobooki są dostępne praktycznie od ręki już po zakupie. Z książką jest tak, że musimy iść do księgarni czy innego miejsca, odstać swoje w kolejce i dopiero po nią sięgnąć. Kupując audiobook literatura faktu o wiele łatwiej, ponieważ mamy go zaraz. Może przecież być tak, że w sklepie nie będzie tego, czego potrzebowaliśmy, tak więc wybór audiobooka jest jak najbardziej racjonalny.

Audiobooki to nowoczesne i ekologiczne narzędzie

Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić jak niewiele osób obecnie czyta książki? 

Audiobooki są proekologicznym podejściem do kultury, z którego powinni korzystać nie tylko młodzi, ale również i starsze pokolenie, które dysponuje smartfonem. Nie potrzeba mieć wielkich umiejętności, żeby taki audiobook pobrać i wysłuchać, więc każdy sobie poradzi.