W dobie powszechnej informatyzacji nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem. Internet daje mnóstwo możliwości, ale również stwarza wiele zagrożeń. W sieci można odnaleźć praktycznie wszystkie informacje z każdej dziedziny wiedzy. Obecnie wszystko można wygooglować, więc młode pokolenie nie musi wkładać aż tyle wysiłku w zdobycie informacji i wiedzy. Kiedyś, aby napisać referat, należało udać się do biblioteki, poszperać w książkach i odnaleźć interesujące nas zagadnienia. Teraz wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasła i po sekundzie pojawia się mnóstwo stron – wystarczy tylko przekopiować treści i mamy gotowy referat.
Wirtualny świat oferuje również mnóstwo rozrywki – portale społecznościowe, youtube, strony internetowe, wirtualne gry. Dzieci i młodzież ochoczo z tego korzystają, spędzają w sieci całe godziny, co niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu (problemy z kręgosłupem i wzrokiem). Zamiast przebywaćc na świeżym powietrzu, bawiąc się z rówieśnikami – kontaktują się z nimi wirtualnie, poprzez facebooka, gadu-gadu itp.

W Internecie można również oglądać bajki. Chętnie korzystamy z tej możliwości, aby zająć czymś dziecko i móc w spokoju popracować. Ale czy bajki i seriale animowane, które oglądają nasze dzieci, przekazują im takie wartości, których sami chcemy ich nauczyć jako rodzice? Czy nie epatują przemocą, seksualnością?
Faktem jest to, że Internet wypiera książki. Moje dzieciństwo przypadło na czasy w których komputery nie były powszechnie dostępne. Pochłaniałam mnóstwo książek dla dzieci i młodzieży. W pamięci utkwiła mi szczególnie jedna z nich, którą otrzymałam za dobre wyniki w nauce na zakończenie trzeciej klasy szkoły podstawowej. Były to Bajki Ezopa. Ezop był greckim niewolnikiem żyjącym w VI wieku p. n. e. Pisał opowieści, w których bohaterami są zwierzęta posiadające ludzkie cechach charakteru. Każda z nich kończyła się morałem. Książka, którą otrzymałam jest zbiorem jego kilkunastu bajek. Krótkie historie, okraszone pięknymi ilustracjami zapadły mi głęboko w pamięć. Historia o zmaganiach słońca i wiatru w celu skłonienia wędrowca do zdjęcia grubego okrycia czy opowieść o lekkodusznym koniku polnym i pracowitych mrówkach mają głęboki sens metaforyczny. Te baśnie są obrazem ludzkiego istnienia. Zastosowanie przenośni i nadanie cech ludzkich zwierzętom sprawia, że historie te na długo pozostają w naszej pamięci. Wnioski i morały płynące z tych baśni mogą być świetną okazją do rozmowy ze swoim dzieckiem o życiowych wartościach.

Wspólne czytanie Bajek Ezopa przez rodziców i dzieci to świetna okazja do spędzenia razem czasu na rozmowie o różnego rodzaju zachowaniach ludzkich i skutkach jakie niesie określone działanie (bądź jego brak). Bajki Ezopa mają uniwersalny charakter. Intrygują zarówno tych najmłodszych czytelników, jak i dorosłych odbiorców.
Drodzy rodzice, jeśli chcecie, aby wasze dziecko spędzało mniej czasu w Internecie i zastanawiacie się jaką książkę mu podsunąć, to gorąco polecam Wam Bajki Ezopa.